Web Analytics
Ali Turan ve Akla Gelmeyenler-Serdar Erbaşı
Ali Turan ve Akla Gelmeyenler-Serdar Erbaşı

Ali Turan ve Akla Gelmeyenler-Serdar Erbaşı

İlk üç hedefinde emin adımlarla ilerleyen Kayserispor’ un Kaptanı Ali Turan ile ilgili durumu ana hatları ile inceleyelim. Tarafların davranışlarını tek tek ortaya döküp bakalım. Öncelikle daha Taraf dahi olduğunu resmi olarak dile getirmeyen Galatasaray’ a bakalım…

 

Galatasaray TFF’ ye şikayet edildi, ceza alır mı?

Nereye baksam aynı satırları görüyorum: “Sözleşmesinin bitimine 6 ay kala futbolcu ile görüşmek serbest…”. Bu kural FIFA’ nın koyduğu kural ama tek başına yetersiz. Bizim buradaki hatamız bu cümleyi cımbızla çekip almamız. 6 ay kala görüşmekte serbest ama ne görüşeceği ve nasıl görüşeceği de FIFA Yönetmeliklerinde tanımlanmış. Burada detaya girmeye gerek yok. Biz hataları sıralayalım ve görüşmenin mahiyetinin önemini abartılı bir örnekle sorgulayalım. Galatasaray Kulubü Ali Turan’ la yasa dışı bir işte çalışmak için görüşse bu görüşme de kanuni mi olacaktı? Yasa dışı bir örgütte görev alması için, yada bir şike olayında… Bizim dahi cımbızla çektiğimiz o “6 Ay” cümlesinin şartları var tabii.

 

O “6 Ay” cümlesinin geçerli olabilmesi için görüşmenin konusunun Futbolcunun Sözleşmesinin bitiminde imzalanacak bir kontrat olması gerekir. Futbolcunun Sözleşmesi daha bitmeden Futbolcunun Takımından koparılması adına yapılacak girişimler hem kanuni değildir, ayrıca da ahlaki değildir. Basın yoluyla “söylendi, açıklandı” vb ifadelerle Futbolcu ve Kayserispor’ un baskı altına alınması da aynı çerçevede ahlaki değildir. Galatasaray Kulubünün basında çıkan bunca yazıya rağmen açıklama yapmadan ortalığın daha da bulanmasını beklemesi de aynı çerçevede ahlaki ve kanuni değildir. Galatasaray eğer o meşhur “6 Ay” kuralına göre işlem yapmış olsa  Ali Turan ile 1 Haziran 2010 sonrası için anlaştıklarını yada görüştüklerini söyler.  Ama şimdiye kadar kendisi susmuş ve sadece kalemsörlerini öne sürmüştür. Kısacası Galatasaray’ ın Ali Turan’ ı daha Sözleşmesi devam ederken transfer etme adına yaptığı oyunlar ne kanuni ne de ahlaki bir davranıştır.

 

Görüşmelerin 6 aydan önce başlamış olması ihtimalinde ise yaşananlar zaten rezil şeyler olacaktır. O konuyu açmayalım. Görüşmenin ispatının olmadığı hikayesine gelirsek: Futbolcunun Menejeri ve kendisi olayı basına açıklamışlardır. Galatasaray’ ın yukarıda belirttiğim muhteviyatı içeren görüşmeleri yapmadığını açıklaması, hem Ali Turan hem de Menejerin yalancı olduğunu ilan etmesi anlamına gelecektir. O zaman sormazlar mı ki “şimdiye kadar niye sustun”.

 

Kayserispor’ un bu şikayetinin nasıl sonuçlanacağı ise şimdiden belli olmaz. TFF’ nin Galatasaray’ ı aklayacağı konusundaki önyargıların hatalı olduğu ise yakın zamanda ortaya çıkacaktır. TFF nezdindeki Galatasaray gücünü hesaba katanlar ise Kayserispor ve Kayseri Şehrinin ne denli güçlendiğini görememektedirler. Ayrıca, Kayserispor’ un bu konuda Trabzonspor da dahil olmak üzere tüm Anadolu Takımlarının da desteğini aldığını da unutmamak gerekir. Fenerbahçe ise bu konuda bize destek olmasa da Galatasaray’ a destek olmayacağı kesindir. TFF’ nin öncelikle Futbol Kulüpleri Yöneticilerinden oluştuğunu düşünürsek Galatasaray’ ın transfer yasağı asla bir sürpriz olmayacaktır.

 

Bu şikayet girişiminin asıl amacı Galatasaray’ a transfer yasağı getirmek değil Galatasaray’ ın futbol ahlakına uymayan etik dışı davranışlarının gayri kanuni ve gayri ahlaki durumunun ortaya dökülmesidir. Bu konuda Kayserispor Yönetiminin yaptığı tüm girişimler sonuna kadar götürülmeli ve asla geri adım atılmamalıdır. Bu duruşun Kayserispor’ a kazandıracaklarının Ali Turan’ dan kazanılacak milyon dolarlardan çok daha önemli olduğu unutulmamalıdır.

 

Kayserispor Yönetiminin duruşu Mehmet Topuz olayındaki gibi onurlu bir duruştur. Çelişkili açıklamaların yapıldığı konusundaki eleştiriye ise tam anlamıyla katılmıyorum. Yücel Şahin’ in ilk açıklamasındaki “Galatasaray’ ın tüm etik kurallara uyduğu” konusundaki cümlesi zaten tek başına bu açıklamanın Galatasaray ile dalga geçilen bir açıklama olduğunu göstermekte. Bu açıklama olmasaydı daha iyiydi ama üstüne fazla gidilmemeli, zira daha önemli konularımız ve üstüne gidilmesi gereken daha önemli hatalar var.

 

Ali Turan’ a gelince… Ali Turan ile ilgili kesin notlar iletmeden önce eski Kaptanımızın açıklamalarını beklemeli. Aklıma gelen soru şu ki: Biz hiç bir oyuncumuzu alkışlayarak ve helalleşerek gönderemeyecek miyiz? Haklarında pankartlar yazdığımız, besteler yaptığımız futbolcularımız camiayı küçük düşürmeden gidemeyecek mi?

 

Geride kalan futbolcu kardeşlerime sesleniyorum. Giderken teşekkür etmek ve bir camiayı onurlandırmak çok kolaydır. Yeter ki isteyin…

 

Serdar ERBASI

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

http://www.kayserispor.org/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!