Web Analytics
Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı'ın Genel Kurul Konuşması
Kadir Has Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul’da Başkanımız Berna Gözbaşı delegelerimiz tarafından yeniden Başkanlığa seçildi.

Genel Kurul’da söz alan Kayserispor Başkanı Sayın Berna Gözbaşı:

”Büyük bir sevgi ile bağlandığım Kayserisporumuzun yaklaşık bir buçuk yıldan beri başkanlığını yapma onurunu, gururunu yaşıyorum. Bu genel kurulda beni bu çok önemli göreve yeniden getirdiğiniz için tüm kongre üyelerine teşekkür ediyorum.Süper Ligin ilk ve tek kadın başkanı olmam Kamuoyunda tüm ilginin Kayserispor’umuz üzerinde yoğunlaşmasına neden oldu. Çok sıkı temasta olduğum iş dünyası, STK’lar, hatta yurt dışı temaslarımda Kayserispor’a karşı büyük ilgi alaka doğal olarak bendeki sorumluluk duygusunu çok daha fazla artırdı. 3 ülkede üretim yapan binden fazla kişiye istihdam sağlayan, üzerinde zaten büyük bir yük olan iş insanıyım ama gecem gündüzüm Kayserispor oldu nerdeyse is yaşamımda çarpı 3 çalışmak zorunda kaldım. Ama bu görevi layıkıyla yapmaya çalıştım.

Yaptığıma da inancım sonsuz çünkü harcama limiti en düşük takım olmamıza herkesçe malum kronik onlarca soruna karşın bu takımı ilk yılımda çok ciddi girişimlerim, ikinci yılımda pandemi de rağmen harcama limitine rağmen, yokluklara rağmen, beklenen desteklesin gelmemesine rağmen, içeride dışarıda onca soruna rağmen iki sezondan beri ligde tutmayı başardık.

Bunun arkasında para da Kayserispor hatta Türk futbol tarihine girecek kadar olağanüstü emek de var. Bunu futbol ile yakından ilgilenen herkes çok iyi biliyor.

Biz her türlü fedakarlığı göstererek takımının peşinden kilometrelerce deplasmana giden, yurt genelinde Almanya’da, Fransa’da, Hollanda’da dünya genelinde ekran başında, radyoda heyecanla maç izleyen dinleyen yüzbinlerce kişiye odaklıyız.

Bu mücadele onlar için, memleketim için, bana iş kapısı açan Kayserimiz için.

Evet bazen sinirleniyorum bu kötü niyetli birilerine, onların maşalarına karşı ama artık ona da alıştım. Elbirliği ile Kayserispor ruhu ile inşallah bu takımı çok iyi yerlere getiririz.

Seçilmemin üzerinden yaklaşık 1.5 yıl geçti. Önceki yönetimlerde görev almama rağmen, kulübü devir aldığımda, mali tablonun söylenenlerin de tahmin edilenlerin de ötesinde kötü olduğunu ancak Başkan olduğumda gördüm.

Önceki dönemlerden gelen, devasa miktardaki borcun, kulübümüzün gelirleri ile ödenmesi mümkün değildir. Bu noktada tarafımdan kulübümüze hatırı sayılır miktarda bir kaynak sağlandı. 5 10 bin liraların ricalarla toplandığı bir dönemde son olarak 30 milyon lira bağışta yaptım. Tahtamız halen kapalı, katkılarım sürecek. Ama bu sadece bir kişi ile olacak bir şey kesinlikle değil. Bu kulübü ayakta tutmak bir Eskişehirspor, Karabükspor, Sakaryaspor vs. Pozisyonuna düşürmemek için kentin layık olduğu Süper Ligde tutmak için bu dakikadan sonra gerçekten tüm mantalitenin değişmesi lazım.
Tam bu aşamada size çok çarpıcı bir örnek vermek istiyorum. Henüz bu hafta yerel bir gazetemizde yayınlanan bir haberi paylaşmak istiyorum. Söz konusu haberde tarafımdan yapılan yardım çağrısı üzerine Kayserililerin büyük bir katılım sağladığı ve 9 milyon lira katkı sağlandığı, toplanan bu para ile iyi birkaç futbolcunun transfer edileceği yazıyordu. Okuyunca şaşırdım hatta doğrusu şok yaşadım. Haberi yazan gazeteciyi aradım. Toplanan para sadece 8.905.-TL idi. Haberi yazan arkadaşımız toplanan 8.905 TL’yi 9 milyon TL olarak düşünmüş. O da şaşırdı. Yani hayaller Paris gerçekler Muş derler ya işte öyle bir şey.
Hemen ertesi gün yeni bir haber yayınladılar, hayal kırıklığını dile getirdiler.
Bu aşamada Bizlere destek olan sponsorlarımız İstikbal, Hes Kablo, Mahmood Cafe, Kayseri Şeker Fabrikaları, Coca Cola, Bellona, Acıbadem Grubuna ve Spor Toto’ya kulübümüze sağladıkları maddi katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Keza Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Kulübümüze sağlanan maddi ve manevi destek için Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Memduh Büyükkılıç’a ve onursal başkanımız Mehmet Özhaseki’ye Kayserispor camiası adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca miktarına bakmaksızın kulübümüze kendi imkanları ile destek olan binlerce taraftarlarımıza ve onlarca iş insanımıza da şükranlarımızı sunuyorum. Sağ olsunlar var olsunlar. Bu vesile ile kendilerinden destek beklediğimiz bazı önemli kişi ve kurumlardan, hiç destek gelmediğini de sizlere ifade etmek isterim.
Kulübe ciddi sürdürülür kaynaklar sağlanması, altyapıya verdiğimiz desteğin belediyeler, kamu kurum kuruluşları tarafından sistematik sürdürülmesi gelecek acısından büyük önem taşıyor. Bakın Doğan Alemdar örneğine bir alttan gelen bir futbolcu kulübe ne kadar katkı sağlayabiliyor. Biz Türkiye’ye Avrupa’ya dünyaya futbolcu yetiştirecek bir yapı kurmak için yola çıktık. Şu an onlarca kentte futbol okulumuz var. Onlardan gelen videolar başarı hikayeleri beni her şeyden fazla mutlu ediyor.
Teknoloji ile iletişimin yeni kanalları ile hemhâl olmak gelecek acısından büyük önem taşıyor. Kayserispor hesaplarımız sosyal medyada çoğu zaman ilk 10 bazı zamanlar ilk 5 içinde etkileşim yaptı. Ciddi kamuoyu desteği aldık.
Dijital paralara da kayıtsız kalmadık ve birçok kulüpten önce Kayserisporcoin i hayata geçirdik.

Bu arada bu yıl da harcama limiti en düşük takımız dikkatinizi çekerim.
Yokluklar içinde elde edilen bu sonucu tesadüf ile izah etmek isteyenler var. Bu hem bizim hem de futbolcularımızın emeğine, döktükleri alın terine saygısızlıktır. Bakınız değerli arkadaşlar, bu sezon Ankara’nın önemli ve köklü iki kulübü küme düşmüştür. Ki bu kulüplerin mali durumları bizim kulübümüzden kat be kat daha iyidir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda takımımızın ligde kalmış olmasının önemi ve değeri daha iyi anlaşılacaktır. Bu sebeple içinde bulunduğumuz mali koşullarda elde edilen sportif performansı kendi çıkarları için görmezden gelen kendi iç hesapları olan kişilere de bu kötü alışkanlıklarından artık vazgeçmeleri gerektiğini huzurlarınızda ifade ediyorum. Kulübün içinde mali koşulları ve bu koşulların oluşmasına sebebiyet veren uygulama ve tasarrufları göz ardı eden bu anlayışı kınıyorum. Basınımızın değerli temsilcilerinden de kulübümüzün içinde bulunduğu mali koşulları göz ardı etmemelerini yorumlarında bu hususun sportif performansımıza olan etkilerini unutmamalarını rica ediyorum. Yine sizlere önemle vurgulamak isterim ki pandemi sonrasında kulübümüzün mevcut şartları misli ile ağırlaşmıştır.

Bizler kişisel gayretlerimiz ile ne yaparsak yapalım sadece bir dönem daha transfer penceresini açık tutabiliriz ve kaçınılmaz bir şekilde takip eden ilk transfer penceresinde transfer yasağı ve puan silme cezası ile mutlak bir şekilde karşı karşıya kalırız. Bu durumda lige devam edebilmek artık mümkün olmaz. Biz ve diğer pek çok Kulüp bu noktadır.

Kayserispor özelinde yapılması lazım gelen artık günlük nakit akışını sağlamak, transfer penceresini açık tutarak sportif mücadeleye devam etmek yerine kamu ve mahalli idarenin en üst düzey yöneticilerinin bir araya gelerek Kayserispor için topyekûn bir mali seferberlik başlatmaları olacaktır.
Ancak bu şekilde Kayserispor ayakta kalarak, bundan sonraki hayatına devam edebilir. Aksi takdirde benzerleri gibi Kayserispor’un da futbol ailesinden hızla kopması ve zaman içinde kaybolması kaçınılmaz olacaktır. Ben bu noktada alınacak her türlü inisiyatife tüm gücümle destek olmaya söz veriyorum.

Şirketleşme ve bazı gayrimenkul projeleri ile kulübümüze yeni mali kaynak olanaklarının yaratılması kulübümüzün mali bağımsızlığının yeniden elde edilebilmesi için artık şarttır. Özellikle üzerinde konuştuğumuz ve fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz gayrimenkul projelerimiz hayata geçirilmez ise bu işin sonu gelmiştir.

Birlikte oluşturacağımız ortak enerji ve kulübümüze olan bağlılığımız ile kulübümüze yitirdiğimiz mali bağımsızlığın yeniden kazanılacağına inanıyor
Sizleri saygı ile selamlıyor, çok değerli oylarınızla bu önemli görevi şahsıma ve yönetim kuruluna verdiğiniz için tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Sağ olun, var olun. ”

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları