Web Analytics
Mehmet Topuz olayına Hukuki Bakış?-Serdar Erbaşı
Mehmet Topuz olayına Hukuki Bakış?-Serdar Erbaşı

Mehmet Topuz olayına Hukuki Bakış?-Serdar Erbaşı

Aslında bu olayı hukuksal olarak incelemiş olmama rağmen bu ortamda işin hukukunu ortaya dökmeye lüzum görmedim ancak İstanbul Basınında çıkan bir yanlı haber sonrası zorunda kaldım. Hürriyet, internet sitesinde büyük bir Spor Hukukçusu olduğunu iddia ettiği şahsın beyanatları ile Topuz’ un ve Taraftarların kafasını karıştırmaya devam ediyor. Özetle Kayserispor’ un Topuz ile yaptığı anlaşmayı Federasyona izin verilen süre içinde verilmediğini ve bu yüzden Sözleşmenin geçersiz olduğunu iddia ediyor. İmzalandığı gün Sözleşmenin Federasyona teslim edildiği yönündeki Kayserispor açıklamasını ise görmezden gelmeye devam ediyor. Adam gibi bir araştırma yapsa zaten olayı anlayacak ama haberi yapanların ve Habere konu beyanat sahibinin niyeti bozuk.

Şimdi biz de detaya boğulmadan olayı irdeleyelim. İrdelerken biz de alıntı yapalım ki Sözleşmenin maddelerinde boğulmayalım. Zira ben yaptım, sonuç net…

Türker Aslan’ ın açıklamaları önemli

Mehmet Topuz ile ilgili olaylar hukuki yönden incelendiğinde çok net cevaplar ortaya çıkıyor. Öncelikle şunu söylemeliyim ki Spor Hukuku konusunda bir geçmişim yok. Yaklaşık on yıldır İnşaat ile ilgili Mukavele Tatbikatı, Sözleşme tanzimi ve ihale konularında çalışmaktayım, o kadar… Bu yüzden Eski Tahkim Kurulu eski Başkanı Hukukçu Türker Aslan’ ın beyanatları üzerinden gideceğiz.

Burada yapacağımız sadece parçaları birleştirmek. Teknik detayları kısaltmak adına Türker Aslan’ ın Ligtv’ de yaptığı açıklamaları olaylarla birleştirince sonuç ortaya çıkıyor. Parçalar birleştirildiğinde Mehmet Topuz ile ilgili ortaya çıkan sonuç, Mehmet Topuz’ sözleşmesi devam ederken imza attığı için 6 ay futbol oynamama ve Kayserispor’ daki sözleşmesinin bir yıl daha uzatılması kararı verilmesi gerekir. Beşiktaş’ ın alması gereken ceza 2 dönem transfer yasağı ve puan silinmesi.

“Televizyondaki açıklamalar delildir”

http://www.ligtv.com.tr/VideoHaber/?r=1&hid=57507 linkindeki Türker Aslan açıklamalarından başlayalım. 15 dakikalık programda Türker Aslan Mehmet Topuz’ un Beşiktaş ile sözleşme imzalaması durumunda Mehmet Topuz’ un 6 ay ceza alacağını belirtiyor. 6 ay ve daha fazla ceza alan futbolcunun sözleşmesinin ise kulübün istemesi durumunda otomatikman bir yıl daha uzatılacağını belirtiyor. Bununla ilgili delillerin olup olmaması konusunda ise Borsaya yapılan bildirimin “Görüşüyoruz” şeklinde olduğunu ve bu yüzden bu bildirimden dolayı ceza verilmesinin zor olduğunu söylüyor. Türker Aslan delilin görsel bir açıklama da olabileceğini bunun açıklamaların yapıldığı bir video da olabileceğini söylüyor. Peki görsel delil var mı???

Evet Sözleşmenin imzalandığına dair görsel delil gereğinden fazla var

http://www.kayserispor.org/topuzun-transferindeki-gercekler-serdar-erbasi.html linkindeki yazımda olayın patlak verdiği iki video var. Özellikle NTV’ ye verdiği beyanatta Topuz, Sözleşme imzaladığını belirtiyor. Aynı videoda Topuz’ un menajeri de aynı ifadeleri kullanıyor. Topuz’ un yıllık ne kadar alacağı, kaç yıllık anlaşıldığı gibi bir çok detay da açıklanıyor. Bu videoları Türker Aslan’ ın delilin görüntülü açıklama da olabileceği tezi üzerine oturtursak Topuz’ un ceza alması için yeni bir delil aramaya gerek olmadığı görülmektedir. Beşiktaşlı Yöneticilerin de beyanatları Topuz’ un ihbarı ile birleştirildiğinde Beşiktaş’ ın ceza alması için delil aramaya gerek olmadığı görülmekte.

İmzalanan doküman TFF’ nın istediği “Sözleşme olma” şartlarını taşıyor

Başka bir iddia daha var. Sözleşmenin TFF’ ye sunulması sonrası yürürlüğe gireceği belirtilerek bu yüzden daha Sözleşme TFF’ ye sunulmadığı için ceza verilemez denmekte. TFF Transfer Talimatı 13. Maddesi iddianın dayandığı madde. “Tescil Başvurusu” konulu bu maddede Sözleşmenin TFF tarafından tescil edilebilmesi için gerekli evraklar listelenirken İmza Sirküleri yanında gerekli olan ilk evrak (a) fıkrasında “Taraflarınca imzalanmış, süresi ve futbolcuya ödenecek ücreti içeren dört nüsha profesyonel futbolcu sözleşmesi” olarak tanımlanmakta. Sözleşmenin TFF yada FIFA kriterlerindeki “Sözleşme” tanımına girmesi için gerekli olanlar belli: Sözleşme taraflarca imzalanmalı, Sözleşmenin süresi yazılmalı ve ödenecek ücret yazılmalı. İki taraf da sözleşmeyi imzaladığını kameralar önünde haykırdı. Sözleşmenin süresini ve Topuz’ un alacağı ücreti de açıkladılar. Demek ki imzalanan doküman FIFA ve TFF kriterlerindeki Sözleşme olma şartını aynen taşıyor.

Federasyonun ceza vermesi için başvuruda bulunulması gerekmiyor. TFF mahkeme değil

Peki anlamadığım bir konu daha var. Suç bu kadar da ortada iken neden TFF harekete geçmiyor ve “henüz bir başvuru yapılmadı” diyor. Böyle bir suçun cezasının verilmesi için herhangi bir başvuruya gerek yok arkadaşlar. TFF Mahkeme değilki bir başvuru beklesin. Bunlar tamamen Taraftarı uyutma politikası. Tarafları uzlaşmaya zorlayıp olayın üstünü kapatmak istiyorlar. Bir örnek vereyim. Galatasaray Fenerbahçe maçında Galatasaray taraftarı olay çıkardı ve Galatasaray Taraftarına 5 maç ceza verildi. Çıkan olaylarda mağdur olan taraf TFF’ ye başvurdu da öyle mi ceza verildi, Hayır. TFF, taraftar uzlaşamazsa ceza vereceğiz mi dedi? Atlanan bir gerçek var: Topuzla ilgili Sözleşme imzalama ve Futbolcu Ayartma olayları alenen tüm Türkiye’ nin gözü önünde yapılmıştır ve bu olaylarla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu talimatları uygulamak zorundadır. Bu talimatları uygulaması için de herhangi bir başvuruyu beklemek de Türkiye Futbol Federasyonunun yetkisinde değildir. Cezaların uygulanma / uygulanmama keyfiyeti TFF’ da değildir. Bu olayda nasıl bir uzlaşma olursa olsun Federasyon Beşiktaş’ a ve Topuz’ a gerekli cezayı vermelidir.

Topuz’ un rızası olmadan Bonservis Fenerbahçe’ ye verilebilir

Kayserispor’ un bonservisini Topuz’ un rızasını almadan Fenerbahçe’ ye verme meselesine gelince… Bonservis ifadesi geçmişten gelmekte. Buradaki asıl olay Sözleşmenin Fesih hakkıdır. Yapılan Sözleşme Tarafların tamamı istemedikçe bazı istisnalar haricinde feshedilemez. Bu istisnalar Sözleşmede yazabilir yada Sözleşmenin dayandığı kanun, talimat yada yönetmeliklerde belirtilebilir. Ribery’ nin Galatasaray’ dan kaçması bu istisnalara bir örnektir. Başka bir örnek ise Teknik Direktörlerin Sözleşmesinin Kulüp tarafından feshedilmesi durumunda Sözleşmede yazan tazminatın ödenmesi şeklinde görülmektedir.

Kayserispor ile Topuz arasındaki Sözleşmenin feshedilmesi için her iki taraf da razı olmalıdır. Sözleşmede fesih ile ilgili bir tazminat da yazmamaktadır. Bu durumda taraflardan Sözleşmeyi başka bir kulüple anlaşmak için feshetmek isteyen Topuz Kayserispor’ u ikna etmelidir. Kayserispor Fenerbahçe’ ye bu hakkını şartlı olarak satmıştır. İstenirse bu hak paraya dökülerek şahıslara da paylaştırılabilir. Bunun örneklerini de Avrupa Kulüplerinde görmekteyiz: “Falanca futbolcunun bonservisinin %40’ ı falanca takımda” gibi.

FIFA Talimatları TFF’ yi ve tüm kulüpleri bağlar

Olayın TFF içinde çözüleceği konusu doğrudur ancak bu ifade yanlış anlaşılmaktadır. Bu ifadeden olayın TFF talimatları içinde çözüleceği anlaşılmamalıdır. FIFA’ nın daha sonra yayınlayacağı talimatlar da olmak üzere tüm yazılı statü, talimat yada yönetmelikleri TFF’ yi aynen bağlar ve TFF, FIFA talimatlarına göre karar vermek zorundadır. Ancak FIFA’ nın açık bıraktığı ve izin verdiği kısımlarda kendi talimatlarını oluşturabilir. 5/5/2009 tarihli TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’ un TFF’ nin görevleri ile ilgili 3. Maddesinin c ve f fıkralarında bu aynen anlatılmış ve ayrıca TFF Statüsünde de aynen yazılmıştır. FIFA talimatlarına aykırı davranan Federasyonlar FIFA tarafından uyarılmakta, FIFA’ dan çıkarılmaya kadar varan yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Bu açıdan da bakıldığında Sözleşme imzalanmasa bile bir kulübün istisnai haller dışında başka bir kulübün futbolcusu ile yazılı izin almaksızın görüşmesi suçtur ve cezası para cezasına ilave olarak da en az üç puan silinmesidir. Ancak bu maddeyi Beşiktaş’ ın eylemi için yazmadım. Zaten Beşiktaş görüşmenin ötesinde Futbolcu ile sözleşme imzaladı ve televizyonlarda tüm yöneticileriyle de “Topuz bizim futbolcumuzdur” diye de bangır bangır bağırmakta…

Özetle olayı sıralarsak:

1 – Topuz ile Beşiktaş Kayserispor’ dan yazılı izin almadan görüşmüş ve Sözleşme imzalamıştır.

2 – Hem Topuz hem de Beşiktaşlı Yöneticiler Sözleşmenin imzalandığını televizyonlarda ayrıntıları ile anlatmışlardır. Bu olayın görsel delilidir.

3 – Sözleşmenin tescil edilmemiş olması imzalanan dokümanın Talimatlarda tarif edilen “Sözleşme” tanımına girmediğini göstermez zira Sözleşmenin tarif edilen şartlara girmesi için imzalı olması, süresi ve ücretinin yazması yeterlidir.

4 – Başka bir kulüple anlaşması devam eden futbolcu ile sözleşme imzalayan Beşiktaş’ a ve Topuz’ a herhangi bir başvuruyu beklemeksizin ceza verilmelidir.

5 – Topuz’ un alacağı ceza FIFA yönetmeliklerinde en az 6 ay futbol oynamama olarak görünmektedir.

6 – 6 ay yada daha fazla ceza alan futbolcunun sözleşmesi kulübünün de istemesi durumunda 1 yıl daha uzamaktadır.

7 – Beşiktaş bu konu ile ilgili 2 transfer döneminde transfer yapmama cezası alacak ve puanı silinme cezası alacaktır.

8 – Kayserispor, Fenerbahçe’ ye Topuz ile yapılan sözleşmenin fesih hakkını satabilir. Bunun için de Topuz’ dan izin almasına gerek yoktur.

9 – İstanbul Basınındaki “Topuz ile Kayserispor arasındaki Sözleşmenin geçersiz olduğu” ifadesi kamuoyunun kafasını karıştırmaya ve Topuz’ un kandırılmaya devam ettirilmesi için ortaya atılan bir saçmalıktır. Köşeye sıkışan Beşiktaş Yönetiminin son çırpınışlarıdır…

TFF yetkisini aşarak bu olayı örtbas etme niyetinde olup bu eylemin yolunun da uzlaşmadan geçtiğini bilmektedir. Ancak Topuz’ un Kayseri’ ye dönmesi durumunda bile TFF’ na bu görevi Kayserispor Yönetimi ve Taraftarları tarafından hatırlatılabilecek ve aksi durumda TFF, görevini yapmadığı için FIFA’ ya şikayet edilebilecektir.

Bu krizde gelinen ortamda eli en güçlü olan taraf Kayserispor’ dur. Yapacağı bir uzlaşmada dahi haklarını kaybetmeyecektir.

Serdar ERBASI

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları