Web Analytics
Oynadığımız Oyunun Karşılığını Alamadık- Dr. Selim Dündar
Süper Lig başladı. Ligin ilk maçlarında son 6 sezonda 4 mağlubiyet 2 galibiyet almıştık. Beşiktaş mağlubiyeti ile son yedi sezonda mağlubiyet sayısı 5’e çıktı.

Beşiktaş’ta Valerian İsmael sistemi içinde Josef ve Atiba büyük önem taşıyor. Her iki oyuncunun da sakat olması bir avantajdı. Valerian İsmael normalde üçlü defansı tercih eden bir hoca ancak belki de yönetimin de baskısıyla dörtlü defansa döndü. Orta sahada Salih ve Gedson gibi istikrarsız iki oyuncu, Weghorst ve Muleka gibi iki yeni transfer ile Kartal Yılmaz gibi de geleceği parlak bir genç vardı. Bu yapıda en tehlikeli oyuncu Raşid Ghezzal gözüküyordu. Kayserispor ise onun için yeterli önlemleri almaya çalışmıştı. Beşiktaş defansın ortasında Faslı Roman Saiss yanında genç Emrecan yerine Necip’i tercih etmişti. Oysa Emrecan da sürekli şans verilirse A milli takımda oynayabilecek bir oyuncu.

Kayserispor açısından bakıldığında, Türkiye Kupası’nda final oynayan takımda Hikmet Karaman ile yola devam edilmemiş ve önce yeni kuşağın diğer bir önemli hocası Ömer Erdoğan ile anlaşılmış, transfer tahtasının kapalı olması nedeniyle yaşanan anlaşmazlık sonrasında mevcut kadro ile başarılı olacağına inanan yine yeni kuşağın yine önemli isimlerinden Çağdaş Atan ile anlaşılmıştı. Çağdaş Atan’ın Hikmet Karaman’dan tamamen farklı bir oyun tarzı vardı. Transfer yasağı da olunca aynı oyuncular ile geriden oyun kurmaya ve kısa pasa dayalı, ön alanda da mümkün olduğunca baskıya dayalı bir oyun tarzı benimsenmeye çalışılacaktı.

Kayserispor’un transfer yasağı vardı. Ancak örneğin geçen sezon sakatlığı sonrasında lisansı dondurulan Ali Karimi ile kiralık olarak Keçiörengücü’nde oynayan Uzodimma ve Yaw Ackah ile uzun süren sakatlıktan dönen Bernard Mensah yeni transfer gibiydi. Mevcut kadrodan da iki önemli yerli Uğur Demirok, İbrahim Akdağ ve Yasir Subaşı gitmişti. Yine kiralık oynayan Abdulkadir Parmak ve Mert Çetin’in gitmesi de önemli kayıplardı.

Bu şartlarda başlayan maçta ilk 35-40 dakika maç Kayserispor’un istediği gibi oynandı. Kayserispor biraz da riskli şekilde kaleci Bilal Beyazıt’ı da oyuna dahil ederek geriden kısa paslarla çıkmayı tercih etti. Teknik Direktör Çağdaş Atan defansın önünde Ali Karimi’yi tercih etmiş onun yanında Attamah, Yaw Ackah veya Campanharo gibi defansif yönü kuvvetli bir ikinci ismi tercih etmek yerine pas oyununa daha uygun Bertolacci tercih edilmişti. Ön alanda ise sağda Emrah, solda Mame Thiam ve ortada Cardoso ve Gavranovic tercih edilmişti. Kayserispor için bu tercih Çağdaş Atan’ın oyun anlayışına daha uygun oyuncuları içermesi dışında daha cesur bir oyun anlamını taşıyordu. Kayserispor için daha maçın 9. Dakikasında Gavranovic ile girilen net pozisyon gol yapılsa belki yeni transferleri ve sistemi ile oturmamış bir takım görüntüsü veren Beşiktaş daha da zora girecek ve maç bambaşka bir senaryoya dönüşecekti.

Ali Karimi, oyun içinde dalmalar yaşamıyor oyun konsantresi üst seviyede. Güçlü ve ayağa pas oyununa da uygun bir oyuncu. Üstelik hücum varyetelerine de katılabiliyor ve yeri geldiğinde kaleye gidebilen bir oyuncu. Ancak korkusuz oyunu onun için iki dezavantaj oluşturuyor: Kolay kart görmesi ve çabuk sakatlanması. Eğer bu iki sorunu çözebilirse, bu senenin öne çıkan oyuncularından biri oluverir.

Çağdaş Atan Alanyaspor’da Erol Bulut sonrası takımı bambaşka bir görüntüye kavuşturmuştu. İlk döneminde elinde Bakasetas, Siopis, Salih Uçan, Efecan ve Berkan Kutlu gibi ayağa pasa uygun orta saha oyuncuları ile Caulker, Tzavellas gibi geriden oyun kurmaya defans oyuncuları vardı. Sonradan Bakasetas, Siopis, Berkan ve Salih gibi oyuncuları kaybetmesi nedeniyle son döneminde Alanyasporda başarısız sonuçlar alınca ayrılmak durumunda kalmıştı. Zor bir dönemde Kayseripor tarafından verilen şans belki riskti ancak kariyeri açısından da  önemli bir fırsattı. O bu fırsatı değerlendirmeyi tercih etti. Üstelik Kayserispor kadrosunu yakından tanıyanlar için takım hiç de kötü bir takım değil. İyi oyuncular mevcut. Sadece belirli bölgelerde sayıca eksiklikler var. Örneğin sol bekte Carole sakat veya cezalı olduğunda oynayacak ikinci bir orijinal sol bek yok. Nurettin Korkmaz, Emrah Başsan, Hayrullah Erkip, Kolovetsios veya Ramazan Civelek bu bölgede kullanılabilir. Yine defansın ortasında da ciddi bir sayısal eksiklik mevcut. Kolovetsios ve Hosseini olmazsa o bölgede genç Arif Kocaman dışında orijinal stoper yok. O bölgede de Attamah veya Campanhoro kullanılabilir. Bu handikaplara rağmen Onur, Thiam, Gavranovic, Mensah gibi önemli oyuncular takımda tutulmuş ve ön alanda ciddi alternatifleri olan bir takım Kayserispor.

Kayserispor bu şartlar altında ligin ilk maçında Beşiktaş karşısında bana göre başarılı bir oyun ortaya koydu. İkinci yarı da ilk yarıdaki gibi geçebilirdi ancak daha 50. Dakikada Thiam’ın sakatlanması sonrasında belki de bana göre Çağdaş Atan’ın riskli ve hatalı bir tercih ile Gökhan Sazdağı oyuna alması ardından son 20 dakikaya 10 kişi girilmesi ilk yarıdaki başarılı oyunu oynamayı engelledi. Thiam yerine Campanharo Ali Karimi’nin yanına alınarak orta sahada direnç artırılabilirdi. Bertolacci biraz daha öne çekilebilirdi. Yine son 20-25 dakikada Emrah çıkarılabilirdi. Kart riski nedeniyle de Ali Karimi oyundan alınabilirdi.

Beşiktaş açısından bakıldığında 1.97’lik Weghorst önemli bir oyuncu ancak bu tip bir oyuncunun öne çıkması, golle buluşması için takım sisteminin ona uygun olması şart. Beşiktaş ilk yarı boyunca Weghorst’a uygun top atamadı. Yan toplar, hava topları alırsa başarılı olabilecek bir oyuncu Weghorst. Buna rağmen maç boyunca iyi mücadele etti, golün de hazırlayıcısı oldu. İyi bir oyun zekası var ve sistem onu uygun olursa önemli goller atabilecek bir oyuncu. Muleka hazır değil gibi göründü. Orta sahada Kartal Yılmaz ise gerçekten son yıllarda Sivassporlu Kerem Atakan Kesgin, Başakşehirli Berkay Özcan, Alanyasporlu Umut Güneş ile birlikte önemli orta saha oyuncularından biri olacak gibi görünüyor. Ben Beşiktaş’ın oyun sistemindeki belirsizlikler ile transferde oyun sistemine uygun olmayan oyuncular nedeniyle Valerian İsmael’in bu sezonu tamamlamasını da zor görüyorum.

 

Çağdaş Atan Alanyaspor’da birlikte çalıştığı Mustafa Özkeçeli, Hasan Fırat ve Murat Özkütükçü ile kaleci antrenörü Altay Dağdelen ile birlikte iyi bir teknik ekibe sahip ve ben başarılı olacağına inanıyorum. Son dönemde İlhan Palut, Ömer Erdoğan, Emre Belözoğlu, Nuri Şahin gibi genç kuşak hocaların en başarılı temsilcilerinden birisi Çağdaş Atan. Gelişmeye açık. Ancak zaman zaman belirli oyun kalıplarına kendini fazla kaptırdığında geniş açıdan oyunu değerlendirememe eksiği yaşayabiliyor. Bu da oyunu okumasını ve oyuna doğru müdahalelerde bulunmasını etkiliyor. Daha rahat olmalı ve yeri geldiğinde farklı açılımlara açık olmalı. Ayrıca bu yapı içinde Hayrullah Erkip ve Nurettin gibi genç oyunculara şans vermekten de çekinmemeli. Gelecek hafta Cumartesi İstanbulspor ile maç oynanacak. Az bütçeye sahip bir ekip görüntüsünde İstanbulspor ancak oturmuş ve çok koşan bir takım. Hiç küçümsenmemeli. İnşallah iyi bir oyun ile ilk galibiyetimizi alırız. 

Dr. Selim Dündar

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.kayserispor.org/assets/images/user-avatar-s.jpg

1 comment

selahattin
This comment contains spoilers? Click here if you want to read.

Gazeteci Turgay Demir'in bu maçla ilgili yazısını okudum.Kayserispor'u sıradan ve çok zayıf bir takım gören bu yazar bozuntusuna Kayserili sporseverlerin çok büyük bir tepki vermesi gerekir diye düşünüyorum.Bu maça gelince 10 kişi kalsakta galip gelebilecek net pozisyonlarımız vardı ama heba ettik.

https://www.kayserispor.org/assets/images/user-avatar-s.jpg