Web Analytics
Maraton (Lig TV) de Neler Konuşuldu.
Maraton Programında Kayserispor-Eskişehirspor Maçı Yorumlandı.

Maraton (Lig TV) de Neler Konuşuldu.

 KAYSERİSPOR - ESKİŞEHİRSPOR

Şansal Büyüka: Hocam bir bilen olarak sana sorayım. Maç öncesinde yüzde 90 beraberlik, yüzde 7 Eskişehir, yüzde 3 Kayseri dedin. Dediğin aynen çıktı. Markus da İddaa mı oynuyorsunuz dedi o arada. 

Mustafa Denizli: Bu yaşanmışlıklar. Türk takımlarının gidişhatları içerisinde mesajlar vardır. Bu her takım için aynıdır. Bu aşağı yukarı çok zor değişir. Benim söylediğim çok iddialı bir şey ama Eskişehir'in aşağıdan çıkma mücadelesi ile Kayseri'nin tutunma mücadelesi arasında Eskişehir adına futbolda gelişme var. 

Şansal Büyüka: Kayseri'nin gol alanlarında kolu kanadı adeta kırık. 

Mustafa Denizli: Bütün bunları bir kenara bırakalım. Son haftaların belki son ayların Süper Lig'de maçlarda şut atılabiliyormuş görüntüsü vardı. Yani laf olsun diye şut değil, gol olsun diye şut. 

Şansal Büyüka: Markus Türkiye'ye geldiğinden beri alışık olmadığın bir şeye rastladın maçta. İnanılmaz şutlar, füze gibi vuruşlar, top bir o kalede bir bu kalede. Ne diyorsun maç için? 

Markus Merk: Kesinlikle. Dördüncü ve 12. karşılaştığızaman bu kadar güzel bir maç düşünmüyorsunuz. Başlangıç aşamasında ikisinin de taktik mücadelesinde olacağını düşünüyorduk. Hepimiz büyük hayranlıkla izledik ve hepimiz şaşırdık diye düşünüyorum. İkisi de ileri oynadı. Bu maçı izleyen herkesin futbol adına memnun olduğunu düşünüyorum. 

Şansal Büyüka: Şota hakeme bayağı öfkeli. Şota ne kadar haklı ya da haksız bunu ekrana getirip sizlerle birlikte tartışacağız konuşacağız. Bakıyorum 29 puanda Kayseri. Önemli bir avantajı da elde etmiş olacaktı kazansaydı. Antep'e gidecek önümüzdeki hafta. 

KRİTİK DAKİKALAR

Dakika 9: Şansal Büyüka: Golle buluşuyor Eskişehirspor. Diego'ya iyi bir vuruş var. Souleymanou'nun ileri çıkmasında bir hata var mı?

  Mustafa Denizli: Esasında Souleymanou'nun pozisyonunda hata yok. Beklenmeyen bir hadise. Tamamen konsantre olmuş gideceği ve vuracağı yere. Souleymanou esasında doğru yerde duruyor. O da sezdi buradan bir şut geleceğini. Açıyı kapatmak için doğru yerdeydi. 

Şansal Büyüka: Markus yorumun nedir bu golle ilgili? 

Markus Merk: Sanırım Diego gelirken de bu pozisyonda bilinçli bir şekilde şuta hazırlıyor kendini. Orada kafadan sekmesi biraz da şans. Eminim ki Souleymanou doğru bir yerde. 

Dakika 11: Şansal Büyüka: Hemen iki dakika sonrası. Bu müthiş bir kurtarış mıdır, bir refleks midir, nedir? 

Markus Merk: İlk düşünce her zaman doğrudur. Bu harika bir refleks bence. Çok harika bir kurtarış. Çok yakın. Çok ciddi bir şiddetle geliyor top. Kaleci de beklemiyor çünkü hücum oyuncusuna konsantre oluyor. O yüzden güzel bir kurtarış.

  Dakika 16: Şansal Büyüka: Füzelerden bir tanesi daha. 

Dakika 20: Şansal Büyüka: Erkan vuruyor bu defa. 

Mustafa Denizli: Şu ana kadar yapılan vuruşların hiç birisi ben şut atmış olayım diye değil. Pino vuruşu değil. 

Dakika 31: Şansal Büyüka: Markus bu golde senden başlayalım. 

Markus Merk: Belki çok büyük bir tehlike yok diye düşünülebilir. Daha hızlı Ömer. Teknik açıdan başarılı bir vuruş. Tek vuruşla kaleye gönderiyor. Çok başarılı bir hareket. Burada bilinçli bir şekilde çok iyi bir şut çıkarıyor. 

Dakika 36: Şansal Büyüka: Bir şut daha. 

Mustafa Denizli: Bu da maçın en güzel hareketlerinden bir tanesi. Nefis vurdu. 

Markus Merk: Ben maçın bitimine kısa bir süre kala Ömer için ben maçın adamı demiştim. Bu kurtarışları gördüğümüz zaman kendisinin ne kadar başarılı olduğunu görürüz. 

Şansal Büyüka: Neden şut atılmıyor bizde hocam? 

Mustafa Denizli: Hadise zaten bu. 

Şansal Büyüka: Korkuyor mu Türk oyuncusu? 

Mustafa Denizli: Antrenmanlar önceden seyircili yapılırdı. Şut antrenmanında olumsuz tepkiler gösteriliyordu. Bunu yaşayan oyuncu fazla kredi yoksa şut atmaktan çekinir. 

Dakika 40: Şansal Büyüka: Top bir o kalede bir bu kalede.. Eskişehir'i de tebrik etmek lazım. 

Dakika 66: Şansal Büyüka: Bu arada Sezer de oyunda. 

Markus Merk: Bu pozisyonu ben özellikle istemiştim. İlginç bir pozisyon olduğunu düşünüyorum. Bir ofsayt durumu söz konusu. Şu anda pasif ofsayt. Yardımcı hakem pozisyonu izliyor ve bilinçli bir şekilde bekliyor. Şimdi iki oyuncu topa hareketleniyor. Yardımcı hala bekliyor. Bu pozisyon çok nadiren bu kadar güzel bir şekilde yorumlanabilir. Pasif ofsayt nasıl aktif ofsayt oluyor. Yardımcı hakem çok dikkatli bir şekilde doğru oyuncuya ofsayt bayrağını kaldırıyor. Tamamiyle örnek teşkil edecek bir yardımcı hakem kararı. 

Dakika 69: Markus Merk: Net bir şekilde ofsayt. Şota'nın ropörtajında da bunu duyduk. Kendisi için bu pozisyon hakem üzerine konuşmaya neden oldu. Kendisine saygı duyuyorum ama kendisi çok fazla sinirlendi. Maçtan hiç bahsetmedi. Ama bu pozisyona dayanarak kendisine hak vermek istiyorum. Çok açık ve net bir şekilde ofsayt. 

Şansal Büyüka: Ben bu noktada Şota'ya hak veriyorum. Son zamanlarda şöyle bir şey var. Hakem görmedi. E hakem görmek için oyunda? 

Mustafa Denizli: Çok kritik bir pozisyon aslında. 

Markus Merk: Orjinalinden çabuk izleyelim ve pozisyonun ne kadar zor olduğunu görelim.

  Mustafa Denizli: Ağırlıklı olarak ben Sezer'de olduğunu hissediyorum hakemin bakışlarının. Ofsayt bu pozisyon. Ama kolay bir ofsayt değil. Yani Şota'nın dediği kadar kolay bir ofsayt değil. 

Markus Merk: Biz bu görüntüyü durdurduktan sonra ofsayt olduğunu söylüyoruz. Bunu maç içerisinde hakem söyleyemez. Yardımcı hakemin bunu görmesi gerekirdi. Ama bu çok zor bir pozisyon. Çok ağır bir hata değil. 

Mustafa Denizli: Çok kritik. Evet ofsayt. Ama kritik. 

Şansal Büyüka: Sezer de pası nasıl atmış hocam. 

Mustafa Denizli: Defansı yok eden paslar bunlar. 

Dakika 83: Şansal Büyüka: Şutlarla başladı maç şutlarla gidiyor hocam. 

Mustafa Denizli: Bu topun direkten dönmemesi lazım. Yani net bir şekilde tehlike alanının dışına çıkartması lazım. Ama güzel hareketler, güzel vuruş. 

Şansal Büyüka: Bugünkü şutlar Türk futboluna örnek olsun. Gelen vursun giden vursun ama Pino gibi vurmasın. 

Şansal Büyüka: Maçtan ciddi şekilde keyif aldığımızı söyleyebiliyoruz. Tek yönlü maç olduğu zaman ızdırap veriyor seyirciye. Ama iki takım da baskılı olunca futboldan keyif alınıyor. Bugün keyif veren bir maç oldu ama bizi çok üzen bir şey oldu. Uzun zaman sonra sahalara dönen Eren'in bir daha sakatlandığını gördük. Durumu nedir merak ediyoruz. Dileriz eski sakatlığı ile ilgili bir şey değildir. Uzunca bir süre yine ayrı kalırsa sadece Kayserilileri değil bizleri de çok üzer. 

SEYİRCİ SORULARI 

Kayseri evinde çok az gol yiyor. Türkiye'nin ligin en iyi savunması Kayserispor'da diyebilir miyiz? 

Mustafa Denizli: Şu veriler onu gösteriyor ama bu Kayseri'nin sadece defansta görev yapan oyuncularının başarısı değil. Bu tüm takımın başarısı. Kayseri'nin şimdiye kadar oynadığı maçlarda toplam 2 gol yiyor olması çok enteresan. 

Şansal Büyüka: Bugünkü maç Kayseri'nin genel tablosunun dışına çıktı. 

Markus Merk: Ben Mustafa'ya tamamen katılıyorum. Tabii ki defans performansına bakıyoruz ama Mustafa'nın dediği gibi bu bir takım başarısıdır. Kayseri takım oyununu çok başarılı oynuyorlar. Alan daraltıyorlar çok başarılı şekilde o yüzden az gol yiyorlar. Genel olarak takım olarak çok başarılı oynuyorlar. 

Kayseri ve Bursa'da puan kayıpları arttı. Bu düşüşü nasıl açıklayabiliriz? Kadro zaafiyeti ortaya çıkmış olabilir mi?

Mustafa Denizli: Bir takımın kadrosunda dörtlü veya beşli bir hücum ekibi vardır. Cangele bu takımda çok dokusu uyum sağlayan bir futbolcu oldu. Dolayısıyla doğrudur. Eğer düşüş olarak kabul ediliyorsa Kayserispor 4-5 haftadır çok iyi futbol oynamıyordu. Bu futbolcularının olmamasına bağlayabiliriz. 

Kaynak: Maraton.com.tr

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.kayserispor.org/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!