Web Analytics
Yayın ihalesinde Son Nokta. TFF-Digiturk anlaşamadı, haklar Saran ile TRT'ye geçti!
Süper Lig ve TFF 1. Lig kulüplerinin kaderini ilgilendiren yayın ihalesi ile ilgili bir son dakika gelişmesi meydana geldi. 7 pakete en yüksek teklifi veren Digitürk’e ek süre veren Türkiye Futbol Federasyonu, konu ile ilgili açıklama yaptı ve Digiturk ile sözleşme imzalanmasının söz konusu olmadığını duyurdu. Yayın hakkı sözleşmesinin imzalanması için haklar ilgili paketlere en yüksek ikinci teklifleri veren Saran ile TRT'ye geçti.

Süper Lig yayın ihalesinde 7 pakete en yüksek teklifi veren Digitürk’e TFF'nin verdiği ek süre doldu, konu ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. TFF, Süper Lig ve TFF 1. Lig kulüplerinin kaderini ilgilendiren yayın ihalesinde Digiturk ile anlaşma sağlanamadığını duyurdu ve yayın hakkı sözleşmesinin imzalanması için haklar ilgili paketlere en yüksek ikinci teklifleri veren Saran ile TRT'ye geçti.

Digitürk'ün çekilmesiyle en yüksek ikinci teklifi veren Saran Group ve TRT, için süreç dün itibarıyla başladı. Bu iki firma da 7 gün içinde en yüksek ikinci teklif verdikleri paketler için TFF’ye gidip imza atarsa söz konusu yayın paketlerinin sahibi olacaklar.

TFF'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2022-2023 ve devam eden futbol sezonlarını içeren TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları Yayın Haklarının devri için düzenlenen ihaleye ilişkin olarak, Yayın İhale Komisyonu'nun aldığı karar gereğince, Paket 4 kapsamında Paket 1-B, Paket 1-C, Paket 1-D, Paket 1-E, Paket 1-F, Paket 2 ve Paket 3 için verilen süre sonunda Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş. (Digiturk) ile sözleşme imzalanması söz konusu olmamıştır.

Bu kapsamda, 28.02.2022 tarihli kamuoyu açıklamamızda da duyurulduğu gibi, ihale şartnamesi koşullarında ve şartname ekinde yer alan Yayın Hakkı Sözleşmesinin imzalanması için haklar, ilgili paketlere en yüksek ikinci teklifleri veren Saran Uluslararası Film. Org. Rek. Tic. Paz. A.Ş. ve TRT'ye geçmiş bulunmaktadır.

Tüm paketler için yeni süreç

İhalede yüksek teklif veren diğer firmalar Saran Group ve TRT, 7 paket için sözleşmeyi imzalaması halinde. TFF ihalenin bu kısmından 800 milyon TL’lik bir gelir etmiş olacak. TFF tüm paketleri kapsayan 1-A için ise daha önce yaptığı açıklamada ayrı bir ihale sürecinin başlayacağını duyurmuştu.

Digitürk işareti Cuma günü verdi

Digitürk, geçen Cuma günü yaptığı açıklamada sözleşmeyi imzalamayacağının işaretini vermişti. Türkiye’deki varlıklarının sadece bir ihaleye bağlı olmadığını belirten Digitürk, en cazip paket olan Paket 1-A’nın ihale dışı bırakılmasına tepki göstermişti. Söz konusu pakete sadece Digitürk 810 milyon liralık teklif vermişti. Ancak TFF İhale, bu paketin değerinin en az 1.5 milyar TL olduğuna kanaat getirip, ihalesini iptal ettiğini buna karşın diğer 7 paket için için tarafları imzaya çağırmıştı. Burada da öncelik Digitürk’ün olmuştu.

İşte paketlerin içindeki detaylar

PAKET 1-A: 8’i hafta sonuna denk gelen derbi olmak üzere, toplam 210 (2022-23 sezonu için 238 maç) hafta sonu Süper Lig maçının canlı yayın hakları.

PAKET 1-B: 4’ü hafta sonuna denk gelen derbi olmak üzere, toplam 60 (2022-23 sezonu için 68 maç) hafta sonu Süper Lig maçının canlı yayın hakları.

PAKET 1-C: 4’ü hafta içine denk gelen derbi olmak üzere, 36 hafta içi Süper Lig maçının canlı yayını hakları.

PAKET 1-D: TFF 1. Lig maçlarının canlı yayın hakları ve özetleriyle Süper Lig maçlarının geniş özetleriyle haber amaçlı görüntü hakları.

PAKET 1-E: Dijital platformlardan Süper Lig kısa özet hakları.

PAKET 1-F: Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarının radyo yayın hakları.

PAKET 2: Süper Lig maçlarının uluslararası platformlarında canlı yayın hakkı.

PAKET 3: Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarının uluslararası bahis platformlarında düşük çözünürlüklü olarak İnternet TV ve GSM şebekeleri canlı yayın hakkı.

PAKET 4: Paket 1, Paket 2 ve Paket 3’e giren yayın haklarının tamamı.

Kaynak: https://www.fanatik.com.tr/yayin-ihalesinde-kriz-tff-digiturk-anlasamadi-haklar-saran-ile-trtye-gecti-2270925

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.kayserispor.org/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!