Web Analytics
Artık Alışmaya Başlayalım mı?-Serdar Erbaşı
Artık Alışmaya Başlayalım mı?-Serdar Erbaşı

Artık Alışmaya Başlayalım mı?-Serdar Erbaşı


Bildiğiniz gibi Taraftarın bir türlü ısınamadığı, sevmediğini haykırdığı ve istifa etmesini istediği Tolunay Kafkas ile ilgili hem Özhaseki, hem de Mamur yani iki başkanımız çok olumlu açıklamalar yapmaya devam etmekte. Bir yandan da Basın Sözcüsü Ortaköylüoğlu da Taraftarla bütünleşme projelerinden bahsederek zeytin dalı uzatmakta. Kısacası Tolunay Kafkas konusunda Taraftara “Alışın ve destekleyin” mesajı verilmeye çalışılıyor.

Buradaki sorun Taraftar ile Yönetim arasındaki kopukluk. Taraftar kendisini iyi ifade edemiyor. Yönetim de anlayamıyor yada başka yerlere çekerek / çekilerek anlıyor. Tolunay Kafkas’ ın istifa etmesini isteyen kesimin bedava bilet isteyen kesim olduğunu düşünüverip bu talebin nedenini sorgulamıyor.

Taraftar ise eleştirileri “Tolunay İstifa” kelimelerine hapsedip muhteviyatı ortaya dökmüyor. Kısacası Taraftar Tolunay Kafkas’ ı sevmediğini haykırıyor. Bu eylem ise Onursal Başkanımız tarafından hoş karşılanmıyor ve Özhaseki, tüm Taraftar gurubunu içine alan bir beleşçi ve takımına destek vermeyen Kayseri İnsanı profili çiziyor ve Tolunay Kafkas’ ı sevmediğini haykıran topluluğa karşı önlem alacağını söylüyor. Buradaki çifte standart yüzünden Taraftar Özhaseki’ ye de tepki gösteriyor. Kaysersipor’ a destek verirken para kazanmayan, aksine para ve emek harcayan Taraftarın, Teknik direktörümüzü sevmediğini beyan etmesine gösterilen tepki; Kayserispor’ dan ekmek yiyen Teknik Direktörün rakip takımı canından çok sevdiğini söylemesi sonrası gösterilmiyor.

Kulüp Başkanımız Recep Mamur, Taraftar tarafından eleştirilen Tolunay Kafkas’ a kefil olduğunu ve Tolunay Kafkas’ ın çok kişilikli bir çalışan olduğunu söyleyerek Hocamızı korurken Tolunay Kafkas’ ın Taraftarı küçük düşüren beyanatları sonrası Kulüp Çalışanı Kafkas’ ın kulağını çekmek şöyle dursun, Taraftarı korumasız bırakıyor, susuyor.

Evet, onursal başkanımız, kulüp başkanımız ve yönetimimiz her fırsatta Tolunay Kafkas’ a destek açıklaması yaparak Kafkas’ a alışmamızı istiyorlar. “Tolunay İstifa” talebinden vazgeçilmesini istiyorlar. Bir yandan da Yönetimin başka bir kanadı da Taraftarla bütünleşme mesajları veriyor. Tüm bu mesajları birleştirdiğimizde aldığımız mesaj şu ki: Yönetim Tolunay Kafkas’ la yoluna devam ederken Tolunay Kafkas kararı da dahil olmak üzere Taraftardan alınan kararlar için destek istiyor.

Ben bir Taraftar olarak tabii ki Takımımı desteklemeye devam edeceğim. Ancak bu destek yanlışları eleştirmemizi engellemeyecek. Taraftarın eleştirisi köstek değildir. Eleştirmek Taraftarın en doğal hakkıdır. Taraftarın eleştirisi aksine destektir. Maç içindeki doğru tepkiler takımı ateşler. Maç sonraki eleştiriler takım üzerinde kamçı etkisi yapar.

Ben kendi adıma söyleyeyim ki hiçbir zaman “Tolunay Kafkas İstifa” söylemi içine girmedim. Kafkas’ a eleştirimiz son zamanlardaki saçma beyanatları sonrası yöneldi. Kayserispor’ u, Kayserispor Taraftarını ve Kayseri İnsanını küçük düşüren beyanatları sonrası Kaysersipor Taraftarı olarak suskun kalmamız olanaksızdı. Bunu tam olarak ifade etmese de Taraftarın Tolunay Kafkas’ ı sevmemesindeki ana neden Tolunay Kafkas’ ın umursamaz tavırları ve Taraftara karşı davranışlarıdır. Tolunay Kafkas, taraftarın kendisini benimsemesi için hiçbir şey yapmamış aksine Taraftarı ve Taraftarın düşüncelerini takmadığını her fırsatta dile getirmiştir. Bizim tepkimiz bunadır.

Son yıllardaki sportif başarımızın katkısıyla Kayserispor Taraftar sayısını nasıl artırabiliriz diye kafa patlatırken Tolunay Kafkas’ ın son zamanlardaki beyanatları ve davranışları yüzünden Kayserispor’ un Anadolu İnsanı tarafından antipatik bir takım olarak algılanmaya başladığını görmekteyiz. Bu nedenle potansiyel Kayserispor Taraftarlarını daha taraftar olmadan kaybetmekteyiz ve dahası var olan Kayserispor Taraftarının da takımdan soğuduğunu görmekteyiz. Taraftarın büyük çoğunluğu ise hedefsiz bir takımın maçına gitmektense pikniğe gitmeyi tercih eder hale gelmiştir. Olayın bu açıdan görüntüsünün ise Tolunay Kafkas’ a aktarıldığını zannetmiyorum.

Tolunay Kafkas’ ın imaj sorunu ve Kayserispor Taraftarına karşı umursamaz ve saygısız davranışlarının sorumlusu sadece Tolunay Kafkas değildir. Camiamızın küçük düşürülmesine sessiz kalan yada tepkisini koyamayan bizler de; Yönetimiyle, Belediye Başkanıyla, Yerel Basınıyla, internet siteleriyle ve taraftarıyla suçluyuz. Şimdiye kadarki 4 yıllık sportif başarı geçmişimizde hem Ertuğrul Sağlam hem de Tolunay Kafkas’ ın ikinci yıllarında Teknik Direktörlerimizin hatalı davranışları karşılıksız bırakılmış ve hatta gösterilen cılız tepkilere karşı da korunmuşlardır. Hiç kimse “Taraftar desteği olmamasına rağmen başarılıyız” edebiyatına karşı tepki koymamıştır. Bu edebiyat daha sonra ukala beyanatlara, umursamaz ve saygısız davranışlara dönüşmüştür.

Biz Taraftar olarak Taraftarın genel olarak karşı çıktığı bir kararda Yönetime destek verebiliriz ancak hatalar karşısında eleştirilerimizi ortaya dökmekten yada iyi niyetli olmayan hareketlere karşı tepki koymaktan çekinmeyiz.

Evet Arkadaşlar… Büyük bir sürpriz olmazsa en az bir yıl daha Hocamız Tolunay Kafkas olacak. Ben kendimi bu gerçeğe alıştırdım. Olayları olumlu yönden görme çabası içine girdim bile. “Kim gelecek ki?” sorusu sonrası aklıma gelen isimlere kusurlar bulup transfer haberleri ile avutuyorum kendimi. Unutulmaması gereken gerçek şu ki, kendimizi ne kadar da alıştırsak, Teknik Direktörümüzü ne kadar da sevsek ve hatta “Babamızın oğlu” bile teknik direktör olsa Kayserispor camiasına yakışmayacak davranışlar içinde bulunan Hoca’ ya her platformda tepkimizi vermek bizim Taraftarlık borcumuzdur. Çünkü Kayserispor’ un gerçek sahibi Kayserispor Taraftarıdır, yeter ki üstüne düşeni layıkıyla yapsın.

Serdar ERBASI
Kasist.com

 http://www.kasist.com/news.php?readmore=485

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları