Web Analytics
Tamam Kayseri’ lisin de Hangi Takımı Tutuyorsun?!-Serdar Erbaşı
Tamam Kayseri’ lisin de Hangi Takımı Tutuyorsun?!-Serdar Erbaşı

Tamam Kayseri’ lisin de Hangi Takımı Tutuyorsun?!-Serdar Erbaşı

Hangi takımı tuttuğunuz sorulduğunda şehrinizin takımını söylerseniz büyük ihtimalle “Tamam Kayseri’ lisin de Hangi Takımı Tutuyorsun?” diye bir ısrarla karşılaşırsınız. Bunun nedenini pek de anlayamayız. İstanbul’ da oynanan ve Dünya’ da sadece Ligtv tarafından yayınlanan İstanbul Derbisi sonrası insanımız dışarı çıkıp galibiyetini kutlar. Bu sosyal saçmalığın nedeni tam olarak açıklanamaz. Buna benzer bir olayın açıklaması ise gayet nettir:

Nijerya gibi uzun süre İngiltere tarafından sömürülmüş Afrika ülkelerinde İngiltere’ ye karşı bir hayranlık vardır. Ülkenin en zeki insanları İngiltere’ de okur, oraya yerleşir. Trafik oralarda soldan akar. Hepsi de iyi derece İngilizce konuşur ve de hepsi İngiltere takımlarının Taraftarıdır. Manchester derbisini izlerken kavga eder, arkadaşlarını bıçaklarlar, maçları naklen izlerler, kendi şehrinin takımlarının durumu ile ilgilenmezler ve onlar da tuttuğu takımın önemli galibiyetleri sonrası sokaklarda kutlama yaparlar. Bu sosyal saçmalığın nedeni gayet basittir. Zamanında insanını köle yapan, tüm doğal kaynaklarını direkt olarak sömüren İngiltere değişen Dünya Sistemi ile birlikte sömürü taktiğini değiştirmiştir. Olay bu kadar basittir.

Bizdeki durum ise:

Ülkemizde trafik sağdan işler, zeki gençlerimiz İstanbul’ da okur ve çalışır, hepimiz İstanbul Türkçesi biliriz, yazarız, konuşuruz, hepimiz İstanbul takımlarının Taraftarıyız, İstanbul derbilerini izlerken kavga ederiz, arkadaşlarımızı bıçaklarız, maçlarını televizyondan naklen izleriz, kendi şehrimizin takımlarımızın durumları ile ilgilenmeyiz, tuttuğumuz İstanbul Takımlarının önemli galibiyetleri sonrası sokaklarda kutlama yaparız...

Şimdi soruyorum size. Afrika ülkelerindenki bu sosyal saçmalığın nedeni gayet net olarak belli de bizim ülkemizde olan ve de Kayseri’ mizde de benimsediğimiz bu sosyal saçmalığın nedeni nedir?

Rus Felsefeci P.D. Ouspensky’ nin bir sözünü hatırlayalım: “Uyuduğunu fark eden biri, uyanmaya başlamıştır”. Uyanmak için belki erken ancak sizden istediğim şuki: Uyuduğunuzu fark edin. O zaman uyanabilirsiniz...

Serdar ERBASI

https://twitter.com/SerdarERBASI

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları