Web Analytics
Yanlışlar Zinciri-Ayhan Baynal
Kayserispor, ligin ilk haftası olan Altay maçını pekte iç açıcı olmayan bir futbol ile sahadan 3-0 mağlubiyet ile ayrıldı. Bunun bir çok nedeni var.

1- Yeterince Hazırlık Maçı Yapılmadı: Kayserispor lige 3 hazırlık maçı ile girdi. Bunlardan birini 1-0 mağlubiyet, diğerini 1-1 beraberlik ve Beşiktaş'ı maçı ise 3-0 galibiyet ile sonuçlandı. Aslında bu son Beşiktaş maçı bizi biraz havalara soktu. Bu maçtan sonra ise lige kadar hazırlık maçı yapmadık. Çevremizden bir çok 1.lig ve 2.lig takımları mevcuttu. Bol bol maç yaparak hem oyun sistemi hemde futbolcuların bir birini farklı maçlarda farklı koşullarda tanımalarını sağlardı. Daha önceki sezonlarda 7-10 arası yapılan hazırlık maçı bu sezon neden se 3.te kaldı.

2- Yanlış kaleci tercihi: Kayserispor'un sayın yönetim kurulu Doğan Alemdar'ı pazarlamak adına bir takımın kaderi ile oynamaya devam ediyorlar. Doğan Alemdar'ı biz lig öncesi satmalı idik. 3,5 Milyon Euro veriliyorsa vermeli idik. Bu gün bence maçın kaderi ile defansla birlekte Kaleci Doğan Alemdar belirledi. Hele ilk gol yenilir yutulur cinsten değil. Peki bu maçı izleyen transfer komiteleri artık bu paraları verirler mi?. Bunu sorgulamak gerekli. Maceraya gerek yok. Doğan Alemdar bu takımı 2. kalecisidir. İyi biri kalecidir. Bu maç bence Silviu Lung'un maçı idi. Tercih yönetimden mi geldi. Hocadan mı onu bilmiyorum. 

3- Sahadaki oyuncu tercihleri: Onur Bulut sağ bek oynadı. Ama çok açık verdi. Kvrzic sağbek oynayabilirdi. Avromovski'nin yerine Attamah ilk onbirde sahaya çıkabilirdi. Majid Hosseini bekleneni veremedi. Uğur Demirok oynayabilirdi.  Mustafa Pektemek ile Emrah Başsan sahada gezdiler. Orta sahanın tam anlamı ile çalışmamasından dolayı bu 2 oyuncu sahadan silinip gittiler. Carlos Mane gibi 2.yarında yanından Gavranoviç'ide sahaya sürebilirdi. Yalçın Koşukavak hoca bu yanlışları ile kafasındaki oyun planı fiyasko ile sonuçlandı.

4- Rakibi küçümseme: Kayserispor ligin ilk maçından son Beşiktaş maçında alınan 3-0 galibiyetin etkisi ile lige yeni çıkan Altay'ı birazda olsa küçümsediler. Doğan Alemdar'ın hatalı golü. Ardından sayılamayan ve VAR'dan dönen gol takımın biranda gardını düşürdü. Takım kendini toparlayamadı. Adeta sahada gezindi durdu. Keşke ilk yarı 1-0 sona erse idi. Yine defansı bir hatasından 2.gol kalemizde gördük. 2.yarısı ise yapılan geç müdahaleler maçı kurtarmamıza yetmedi. Altay öyle ahım şahım bir takım değil. Maçın başında attığı golün havası ile maçı aldılar. Buradan tebrik etmek isterim. Lige yeni çıkan bir takım için ilk maçlar önemlidir. Bizde her zamanki yerimiz olan ligin son sıralarına 1.haftadan yerleştik. Hadi hayırlısı.

5- Geç bitirilen önemli transferler: Dedik ya, 1.maddede saydığımız yeterli hazırlık maçının yanını yerinde ve zamanında yapılmayan transferlerin sıkıntısını yaşadık. Mane, Gavramoviç gibi oyuncular takımı çok geç katıldı. Mensah sakatlık nedeni ile sahada yoktu. İlhan Parlak kırmızı kart cezalası idi. Lung ilk onbirde sahada yoktu. Kısaca 4-5 oyuncunun eksikliği bu sonucu hazırladı.

Lütfen artık Doğan Alemdar'ı satacaksanız satın. Yoksa elimizde patlayabilir. Bugün mağlubiyet ile 2,5-2,7 Milyon TL'den olduk. Her mağlubiyet aşağı yukarı buna benzer maddi kayıplar yaşarız. 

Kısaca bekledediğimiz ama bazılarımıza göre beklediğimiz bir mağlubiyet aldık.  Bu mağlubiyetin mimarlarından biride Yalçın Koşukavak'tır. Bunuda bir köşeye yazalım. Geçen sezonki kadrodan sadece 4 oyuncu ilk onbirde oynadı. Yeni transfer edilen 7 futbolcu ise ilk onbirde sahaya çıktı. 

Bundan ders alacağız demiyorum. Çünkü biz ders almıyoruz. 3 sezondur aynı hataları yapıp duruyoruz. Kısaca bir kısır döngüye mahkum olduk.

Artık önümüzü bakmalıyız.

Hemde acilen.

Ayhan Baynal

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.kayserispor.org/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!